Oświetlenie przedpokoju – sprawdź jak zrobić to dobrze

Oświetlenie przedpokoju to temat rzeka – niewielki metraż, trudna do zagospodarowania przestrzeń i brak okna, a przez to dostępu do naturalnego światła, zdecydowanie nie ułatwiają sprawy. Tymczasem przedpokój to strefa wejścia, pierwsze pomieszczenie, które widzą Twoi goście i miejsce, w którym przecinają się szlaki komunikacyjne – warto zatem, by oświetlenie maksymalnie wydobyło wszystkie atuty przedpokoju i sprawiło, by był bardziej funkcjonalny.


Kształt przedpokoju pod lupą


Jedną z istotniejszych kwestii w doborze odpowiedniego oświetlenia do przedpokoju jest dobranie opraw oświetleniowych do kształtu pomieszczenia. Nie obędzie się bez głównego oświetlenia sufitowego, jednak jego rozmieszczenie i ilość zależą w głównej mierze od kształtu i rozmiarów pomieszczenia. Im dłuższy przedpokój, tym więcej lamp sufitowych będziesz potrzebować dla jego równomiernego doświetlenia. W niewielkich wnętrzach z powodzeniem wystarczy jedna, umieszczona centralnie lampa, która optymalnie doświetli każdy zakamarek. Istotny jest także kształt i rodzaj lampy – w przedpokoju najlepiej sprawdzą się plafony i lampy sufitowe z transparentnym lub mlecznym kloszem. Lampy wyposażone w tego rodzaju dyfuzory emitują rozproszone światło, które równomiernie oświetla wnętrze. Co z lampami wiszącymi? Decydując się na nie w tak wymagającym pomieszczeniu, jak przedpokój, warto wziąć pod wagę modele z regulowaną długością kabla i z kloszem, który umożliwi rozchodzenie się wiązki światła na całej powierzchni. Warto przy tym pamiętać, że zbyt nisko zawieszona lampa wisząca może utrudnić korzystanie z przedpokoju i wymuszać ciągłe schylanie się, zbyt wysoko powieszona nie będzie w stanie dostatecznie doświetlić wnętrza.


Co zamiast lamp sufitowych?


W planowaniu oświetlenia przedpokoju coraz częściej pojawiają się także punktowe oprawy oświetleniowe, zestawione w bezpośrednim sąsiedztwie. Takie rozwiązanie jest nie tylko wyjątkowo estetyczne, ale także pozwala wizualnie uporządkować przestrzeń i wyznaczyć w niej strefy. Umieszczenie kilku lamp punktowych w równych odległościach pozwoli też optymalnie doświetlić każdy zakamarek przedpokoju, co jest szczególnie ważne, gdy nie dociera do niego światło naturalne z innych pomieszczeń. Warto pamiętać, że zestawienie kilku takich samych opraw oświetleniowych, umieszczonych bezpośrednio pod sufitem pozwoli także optycznie wyrównać proporcje wnętrza. Jeśli Twój przedpokój jest długi i wąski, zdecyduj się na umieszczenie kilku lamp punktowych w poprzek – dzięki temu optycznie będzie wydawał się znacznie bardziej przestronny.


Lampy i lustro, czyli zwielokrotnij działanie lampy


Przedpokój to miejsce, w którym większość z nas decyduje się powiesić lustro i warto ten fakt wykorzystać. Pomijając fakt, że lustro w przedpokoju to świetna opcja, pozwalająca na szybkie skontrolowanie wyglądu przed wyjściem z domu, to także sposób na to, by jeszcze lepiej doświetlić problematyczne wnętrze. Lustro umieszczone w przedpokoju samo w sobie odbija dochodzące do niego światło, niezależnie od tego czy jest to światło naturalne, czy pochodzące z lamp sufitowych. Jeśli jednak zależy Ci na uzyskaniu maksymalnego efektu, zdecyduj się na umieszczenie w jego sąsiedztwie kinkietów lub lamp ściennych, które światło będzie dodatkowo się w nim odbijać. Taki zabieg nie tylko rozjaśni przestrzeń, ale także optycznie powiększy niewielki przedpokój.


Zmień wady w zalety


Niektóre przedpokoje wyposażone są we wnęki, skosy i inne wytwory myśli architektonicznej, z którymi nie za bardzo wiadomo co zrobić i na pierwszy rzut oka szpecą całą aranżację. Tymczasem naczelna zasada projektantów wnętrz brzmi „jeśli nie możesz zniwelować wady mieszkania, spraw, by stało się jego zaletą!” i to bez wątpienia się sprawdza. Wykorzystaj więc wspomniane wnęki czy nieregularny kształt przedpokoju i podkreśl jego wyjątkowość za pomocą niewielkich lampek lub halogenów. Dzięki nim wydobędziesz ich cały urok i sprawisz, że nabiorą zupełnie nowego charakteru

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć