Oznaczenia żarówek – jak czytać informacje znajdujące się na opakowaniach?

Masz misję – potrzebujesz żarówki do lampy w salonie, przedpokoju czy lampy stołowej i masz mocne postanowienie, że kupisz ją właśnie dziś. Jesteś już na dobrej drodze – stoisz przed półką z żarówkami w sklepie lub właśnie przeglądasz ofertę sklepów internetowych. I to właśnie ten moment, w którym większość z nas napotyka ścianę, bowiem każde opakowanie i każdy opis żarówek opatrzony jest enigmatycznymi skrótami, znakami i symbolami, które wydają się niemożliwe do rozszyfrowania. Brzmi znajomo? Spokojnie! Dziś pod lupę bierzemy opisy żarówek LED i rozszyfrowujemy znajdujące się na nich informacje, a także przedstawiamy nowe oznaczenia żarówek. Dzięki naszym wskazówkom wybranie odpowiedniego modelu stanie się znacznie prostsze!

Co możesz znaleźć na opakowaniu żarówki? Oznaczenia i symbole, które warto znać

Najpopularniejsze informacje, które możecie znaleźć na opakowaniach żarówek lub w opisach sklepów internetowych to te, które informują o rodzaju emitowanego przez nią światła oraz o parametrach technicznych samej żarówki. Z nich dowiemy się m.in. tego:

·         jaki gwint posiada żarówka

·         jaka jest trwałość żarówki – wyrażona w godzinach

·         jaka jest ilość lumenów, czyli wartość nominalnego strumienia świetlnego

·         jaka jest moc żarówki (wyrażona w W) i jakiemu typowi żarówki tradycyjnej odpowiada

·         jaka jest barwa światła emitowanego przez żarówkę

·         ilość włączeń i wyłączeń

Zacznijmy od początku, czyli od typów gwintów oraz odpowiadających im oznaczeniach na żarówkach. Do najczęściej spotykanych należą gwinty lub wtyki o oznaczeniach E27, E14, GU10, G4, G9 i G13. Do określenia gwintów żarówek wkręcanych wykorzystuje się dwa pierwsze oznaczenia E27 to żarówka z „dużym gwintem”, E14 – z małym.

Moc żarówki wyrażona w Watach to pozostałość po tradycyjnych żarówkach, w których ilość prądu pobieranego przez żarówkę przekładała się także na jasność jej świecenia. W nowoczesnych żarówkach LED, pobór prądu jest kwestią drugorzędną, bowiem żarówki energooszczędne zużywają go naprawdę niewiele i nie ma to wpływu na jasność światła. Z tego względu tradycyjne Waty zastąpiono nowym pojęciem, będącym jednostką miary strumienia świetlnego. Lumeny, bo o nich mowa określają w uproszczeniu jak jasno świeci konkretny model żarówki – im większa liczba lumenów, tym więcej światła emituje żarówka. Oznaczenia na niej pomogą zatem wybrać tę o optymalnym natężeniu oświetlenia. 

Kolejną istotną informacją, jaką znajdziemy na opakowaniach pośród symboli żarówek jest temperatura barwowa wyrażona w Kelwinach (K). Najczęściej emitowany kolor światła, który można odczytać z oznaczeń na żarówkach,  określony jest jako ciepły, zimny lub neutralny, warto jednak wiedzieć, że każdy z nich ma swój osobny zakres w skali oraz zupełnie inaczej oddziałuje na człowieka. Barwa zimna, biała lub lekko niebieska z założenia ma imitować naturalne światło dzienne. Z założenia powinna pobudzać do działania, wpływać na lepszą koncentrację, zdolność przyswajania tekstu, bardziej efektywną pracę. Żarówki emitujące zimne światło doskonale sprawdzą się w biurach, przy blacie roboczym oraz oświetlenie biurka. Zakres barwy białej znajduje się w przedziale od 4600 do 6500 Kelwinów.   

Barwa neutralna mieści się w zakresie od 3300 do 4500 Kelwinów i jest pośrednią opcją pomiędzy barwą zimna i ciepła. Zarówno kolor światła jak i jego oddziaływanie na organizm jest neutralne – tego typu żarówki świetnie sprawdzą się w oświetleniu głównym w salonie lub przedpokoju.

Barwa ciepła to zakres od 2700 do 3200 Kelwinów. Światło w kolorze żółtym, pomarańczowym i czerwonawym najczęściej wybierane jest w przypadku oświetlenia akcentującego i dekoracyjnego. Barwa ciepła uspokaja, ułatwia wyciszenie się i relaks, dlatego żarówki emitujące ten typ światła do doskonały wybór do sypialni lub oświetlenia, którego zadaniem jest stworzenie nastroju i przytulnej atmosfery.

Trwałość żarówki wyrażona jest w godzinach lub latach – warto wiedzieć, że jednemu rokowi odpowiada ok.1000 godzin działania. Jednocześnie warto wiedzieć, że energooszczędne żarówki LED są zdecydowanie najbardziej trwałymi źródłami światła a ich żywotność może sięgać nawet do 50 000 godzin. Odczytując poprawnie oznaczenia żarówek LED, można zatem zauważyć ich zwiększoną trwałość w kontraście do tradycyjnych źródeł światła.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć