Jak podłączyć czujnik ruchu? Jak ustawić go w lampie?

Chcesz, aby oświetlenie w twoim domu samo włączało się, gdy będziesz wchodzić do danego pomieszczenia, ale nie wiesz, jak podłączyć czujnik ruchu? W tym artykule wyjaśniamy, jak działa takie urządzenie i proponujemy najprostsze sposoby na jego instalację.

Jak działa czujnik ruchu?

Czujnik ruchu to niewielkie urządzenie, które wykrywa aktywność domowników w najbliższym otoczeniu. Czujniki ruchu zazwyczaj działają w oparciu o fale elektromagnetyczne np. ultradźwięki. Oprócz tego dostępne są czujniki na podczerwień oraz wykorzystujące mikrofale.

Czy czujniki reagują na każdy ruch czy są w stanie rozróżnić czy mają do czynienia z człowiekiem czy zwierzęciem? Wiele zależy tu od wybranego urządzenia, jednak większość czujników będzie reagować tak samo na poruszających się ludzi i domowych pupili. Dlatego rekomenduje się ich montaż na odpowiedniej wysokości, tak aby nasze psy i koty nie uruchamiały niepotrzebnie oświetlenia. Można też wybrać nieco bardziej zaawansowany czujnik ruchu na podczerwień, który nie tylko wykryje źródło ciepła, ale także będzie w stanie oszacować jego masę i tym samym odróżni człowieka od kota.

Jak podłączyć czujnik ruchu do instalacji oświetleniowej?

Jeszcze do niedawna, chcąc podłączyć czujnik ruchu do żarówki, trzeba było przynajmniej w minimalnym stopniu znać się na elektryce – czujnik należało podłączyć między źródło zasilania a gniazdo żarówki.

Obecnie nie jest to już jednak konieczne, ponieważ dostępnych jest wiele lamp z wbudowanymi czujnikami. Szczególnie popularne są zewnętrzne kinkiety z czujnikami ruchu do montażu przed domem czy na podjeździe. Taki reflektor często posiada sterownik, dzięki któremu możemy zmieniać ustawienia czujnika – zazwyczaj składają się na niego trzy pokrętła: 

pierwszym ustawiamy, jak długo lampa powinna świecić się po wykryciu ruchu,

drugim określamy jasność, przy której lampa powinna się uruchomić,

trzecim zmieniamy zasięg i czułość czujnika.

Jak wyregulować zatem czujnik ruchu w takiej lampie? Czujność zdecydowanie nie powinna być zbyt wysoka, bo wtedy lampa może reagować na najmniejszy ruch, także ptaki i owady. Poza tym koniecznie należy ustawić też odpowiadającą nam jasność – idealnie, aby lampa zapalała się, gdy słońce całkowicie schowa się za horyzontem. 

A gdyby tak w ogóle nie trzeba było zastanawiać się, jak podłączyć czujnik ruchu, tylko użyć do tego aplikacji?

Oprócz lamp z wbudowanymi czujnikami ruchu do dyspozycji mamy także znacznie bardziej zaawansowane inteligentne żarówki. Je także można zsynchronizować z czujnikami ruchu i jest to wyjątkowo proste. 

Czujnik montujemy bezprzewodowo w dowolnym miejscu np. przy drzwiach wejściowych lub schodach. Oprócz tego będziemy potrzebować inteligentnych żarówek wchodzących w skład tego samego systemu (np. Philips Hue lub WiZ). Żarówki wystarczy wkręcić do lamp, a następnie zsynchronizować je z czujnikiem w aplikacji. Tam ustawiamy jego czułość, godziny w jakich ma uruchamiać światło i gotowe! W naszym domu działa inteligentne oświetlenie, które będzie samo uruchamiać się i wyłączać w określonych miejscach. 

Przy okazji zyskujemy znacznie więcej ciekawych funkcji – zarówno żarówkami WiZ, jak i Philips Hue można sterować z dowolnego miejsca na ziemi oraz tworzyć harmonogramy oświetleniowe. Dodatkowo niektóre inteligentne żarówki mogą świecić nie tylko białym, ale także kolorowym światłem oraz być synchronizowane z wieloma innymi urządzeniami np. asystentami głosowymi oraz domową rozrywką. Możliwości tego rodzaju technologii są ogromne i stale się powiększają.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć