Jak dopasować moc żarówki do wielkości pomieszczenia?

Dobieranie odpowiedniej żarówki to nie przelewki – choć mogłoby się wydawać, że to żadna filozofia. Wystarczy wejść do sklepu, wybrać odpowiedni model korzystając ze wskazówek, które umieściliśmy w poprzednim poście (i które pomogą Wam rozszyfrować enigmatyczne oznaczenia na opakowaniach) i już. Tym czasem jest jeszcze coś o czym powinniście wiedzieć i właśnie z tego powodu powstaje ten tekst – chodzi o to, jak dobrać moc żarówki do pomieszczenia, a także na czym polega dopasowanie jej jasności. W ostatnim teście wspomnieliśmy, że tradycyjne żarówki żarnikowe zostały wycofane, a ich miejsce zajęły żarówki LED, ilość światła jakie emitują te ostatnie zaczęto określać lumenami. I to właśnie ten parametr – moc żarówki LED - należy brać pod uwagę przy wyborze odpowiedniego modelu. Tylko skąd wiedzieć, jaka ilość światła jest odpowiednia do wielkości pomieszczenia, jaka będzie dobra do oświetlenia salonu, a jaka moc żarówki do pokoju dziecięcego? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w dzisiejszym artykule o tym, jak dobrać moc żarówki LED oraz tradycyjnej.

Zacznijmy od tego, że każde pomieszczenie rządzi się swoimi prawami – w każdym jednak niezbędne jest oświetlenie główne, które umożliwi optymalne doświetlenie wnętrza. Kluczem doboru mocy żarówki jest tu właśnie słowo optymalne, chodzi bowiem o tym, by było na tyle silne by można było komfortowo poruszać się po pomieszczeniu, każdy jego element był doskonale widoczne, a światło nie było zbyt słabe lub zbyt intensywne. Dobrze dopasowana moc żarówki LED spełni wszystkie te kryteria, a przebywanie w pomieszczeniu nie będzie powodowało dyskomfortu, rozdrażnienia ani konieczności montowania dodatkowego źródła światła.

Opracowano wytyczne, które w przybliżeniu podają jaka ilość i moc żarówek potrzebna jest, by oświetlić pomieszczenie konkretnej wielkości. Takie zestawienie znacznie ułatwia sprawę, bowiem pozwala na odpowiednie rozplanowanie punktów świetlnych oraz ilości światła emitowanego przez konkretne źródła. Jednocześnie, gdy zastanawiamy się, jak dobrać moc żarówki do pomieszczenia, warto także pamiętać, że na ogólny efekt będzie miała wpływ także kolorystyka ścian i wystroju – żarówka o tej samej mocy będzie zupełnie inaczej doświetlała wnętrze o ciemnych ścianach i wyposażeniu, a inaczej gdy wszystko utrzymane jest w jasnych barwach. Niemniej przechodzimy do konkretów – poniżej znajdziecie wytyczne dotyczące mocy żarówki dopasowanych do wielkości pomieszczenia.

Salon to zdecydowanie miejsce, które potrzebuje bardzo dobrego doświetlenia – to w nim spędzamy przecież większość czasu, przyjmujemy gości, czytamy książki i odpoczywamy. Jak dobrać moc żarówki LED do tego typu pomieszczenia? Przyjmuje się, że w salonie na każdy metr kwadratowy powinno przypadać około 200 – 400 lumenów. Niewielkie salony o powierzchni do 15 metrów kwadratowych wymagają zatem oświetlenia na poziomie 2800 do 5600 lumenów, w większych metrażowo pomieszczeniach ich liczba powinna wynosić od 4000 do nawet 8000. Warto także wziąć pod uwagę wysokość sufitu, szczególnie jeśli jest wyższy niż standardowy – w takim wypadku należy wybierać żarówki, które łącznie dadzą liczbę lumenów zbliżoną do wyższych wartości.

Podobnie wartości na metr kwadratowy ustalono dla kuchni, która również wymaga dobrego oświetlenia blatu roboczego. W tym przypadku również warto wybierać żarówki o dużej liczbie lumenów, bowiem na metr kwadratowy kuchni powinno przypadać od 200 do 400 lumenów. Wartość tę należy pomnożyć przez powierzchnię kuchni a uzyskany wynik dopasować do ilości i rodzaju źródeł światła. Korytarze i przedpokoje to miejsce, które nie wymagają dużej intensywności światła, jednak powinno ono być funkcjonalne i dobrze doświetlać przestrzeń. Szacuje się, że na metr kwadratowy korytarza lub przedpokoju powinno przypadać około 100 – 200 lumenów. Z kolei w łazience, która zasadniczo jest dużo mniejsza, niż salon czy kuchnia ilość lumenów na metr kwadratowy powinna wynosić od 300 do 500 lumenów. To, jaka moc żarówki LED do łazienki będzie optymalna, wynika z faktu, że w tym pomieszczeniu często malujemy się i wykonujemy czynności higieniczne wymagające precyzji – duża liczba lumenów pozwala doskonale oświetlić przestrzeń i wszystkie jej zakamarki.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć