6 grzechów głównych, czyli błędy, które popełniamy przy planowaniu oświetlenia. Sprawdź jak ich uniknąć! Cz.II

Przed Wami kolejna część wpisu o najczęściej popełnianych błędach przy planowaniu oświetlenia w poprzednim wpisie, który znajdziecie tutaj, pokazaliśmy Wam jak uniknąć błędów podczas doboru opraw oświetleniowych, ich ilości i jakości. Dziś spojrzymy na temat od bardziej technicznej strony – bierzemy na tapet przede wszystkim instalację elektryczną i wszystkie związane z nią aspekty.

1.       Nieodpowiednie rozplanowanie włączników

Ten podpunkt skierowany jest przede wszystkim do osób, które planują budowę lub przeprowadzają generalny remont, odpowiednie rozplanowanie całej instalacji elektrycznej wymaga bowiem kucia zrobienia tego jeszcze przed ruszeniem prac wykończeniowych. Jednym z kluczowych kwestii podczas planowania instalacji elektrycznej jest rozmieszczenie włączników, kontaktów oraz miejsc, w którym docelowo podłączone będą oprawy oświetleniowe. I tym przypadku sprawdza się prosta zasada – im więcej, tym lepiej. Przede wszystkim dlatego, że dla uzyskania wielowymiarowego, przytulnego klimatu potrzebne są różne typy lamp rozmieszczone na różnych wysokościach pomieszczenia. Główna lampa wisząca lub żyrandol, lampy wiszące np. nad stołem jadalnianym w salonie lub punkty świetlne umieszczone we wnęce.

Kilka słów o włącznikach – w większości domów i mieszkań z tzw. „starego budownictwa” włączniki umieszczone były na wysokości około 1,5 metra co miało gwarantować swobodny dostęp do nich dorosłemu człowiekowi. Oczywiście wysokość ta jest mocno uśredniona i może się różnić nieznacznie w zależności od typu budynku, niemniej przez długi czas stosowano właśnie takie rozwiązanie. Coraz częściej jednak montuje się włączniki na wysokości 1 metra od podłogi, co ma swoje praktyczne uzasadnienie – przede wszystkim pozwala włączyć światło dzieciom mieszkającym w domu. Umieszczenie włączników światła niżej nie wymaga także podnoszenia ręki za każdym razem gdy chcemy zapalić lampy, co przy włączaniu światła kilkanaście razy na dzień jest sporym ułatwieniem. Ostatnia rzecz, na którą w kwestii włączników warto zwrócić uwagę jest umieszczenie włączników w bezpośrednim sąsiedztwie łóżka lub kanapy. Umożliwia to wyłączenie światła bez konieczności wstawania z łóżka – to spore ułatwienie szczególnie jeśli mamy w zwyczaju czytać przed snem.

2.       Włączniki i kontakty zbyt blisko drzwi i zdjęcia instalacji

Oczywiście włączniki umieszczone bezpośrednio przy drzwiach znacznie ułatwiają codzienne funkcjonowanie – nie trzeba za każdym razem szukać ich po omacku, gdy wracamy wieczorem do domu. Z drogiej jednak strony – takie rozwiązanie skutecznie ogranicza, jeśli któregoś dnia przyjdzie Ci ochota na wymianę drzwi i ościeżnic. Umieszczenie ich w pewnej odległości od drzwi np. do 0,5 metra, pozwoli Ci w przyszłości nie martwić się o to, że wymieniając drzwi będziesz musiał także kuć ściany i przesuwać włączniki oraz gniazdka.

Kolejny częsty błąd to brak zdjęć założonej instalacji elektrycznej – przypadkowe przebicie kabla podczas wieszania półek czy wiercenia w ścianach wcale nie należy do rzadkości. Można tego w prosty sposób uniknąć dokumentując rozmieszczenie poszczególnych kabli za pomocą zdjęć, pamiętaj, że pamięć bywa zawodna a w tym przypadku zdecydowanie lepiej zapobiegać, niż naprawiać.

3.       Brak regulacji natężenia światła

O różnych porach dnia potrzebujemy różnego światła – dlatego tak ważne jest rozmieszczenie we wnętrzu kilku ich rodzajów. Ciekawą alternatywą jest także zamontowanie ściemniaczy, które pozwolą na płynną regulację natężenia światła, które pozwoli Ci dopasować jego intensywność do panujących warunków czy aktywności. Niektóre lampy fabrycznie wyposażone są w specjalny ściemniacz, który umożliwia szybkie i precyzyjne dopasowanie intensywności emitowanej wiązki światła do potrzeb. Jeśli upatrzony model lampy wiszącej, bocznej lub żyrandola nie posiada takiej opcji warto dokupić ściemniacz osobno i dopasować go do konkretnego modelu.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć