6 grzechów głównych, czyli błędy, które popełniamy przy planowaniu oświetlenia. Sprawdź jak ich uniknąć! Cz.I

Dobór odpowiedniego oświetlenia wnętrza to kwestia, która nierzadko spędza nam sen z powiek. Zewsząd słyszymy jak ważny jest odpowiednie dopasowanie źródeł światła, by oświetlenie było funkcjonalne i wydobywało wszystkie atuty wnętrza. We wcześniejszych artykułach znajdziecie wskazówki jak dopasowywać i dobierać lampy do różnych pomieszczeń w domu, jednak dziś chcielibyśmy ugryźć temat od innej strony. Przed Wami 7 najczęściej popełnianych błędów w planowaniu oświetlenia oraz wskazówki, jak ich uniknąć.

1.       Halogeny w każdym możliwym miejscu

Światła halogenowe i oświetlenie punktowe mają mnóstwo zalet – doskonale sprawdzają się jako alternatywa dla oświetlenia głównego, podkreślają ciekawe elementy i wystrój wnętrza, doskonale sprawdzą się także jako sposób na wyznaczenie w pomieszczeniu stref np. jadalnianej lub wypoczynkowej. Nie bez znaczenia jest także fakt, że doskonale prezentują się we wnętrzu, dodając mu stylu i wyjątkowego charakteru. Wszystko to sprawia, że wiele osób zachwyconych możliwościami, jakie oferują halogeny i oświetlenie punktowe decyduje się umieścić je… w każdym możliwym zakamarku. To duży błąd, bowiem zbyt duża ilość tego typu źródeł światła generuje bardzo silne światło, które rozprasza i zdecydowanie nie wpływa dobrze na samopoczucie. Charakterystyczną cechą lamp halogenowych jest to, że emitują silną wiązkę światła – jeśli jest ich zbyt dużo, przebywanie w pomieszczeniu po krótkiej chwili staje się wyjątkowo męczące.

Lampy halogenowe nie bez powodu wchodzą w skład oświetlenia dodatkowego i punktowego, służą bowiem do podkreślania i doświetlania konkretnych elementów pomieszczenia. Dlatego nie idź tą drogą i nie zastępuj halogenami tradycyjnego oświetlenia głównego naprawdę nie jest dobrym pomysłem. Jeśli jednak zależy Ci na dużej liczbie oświetlenia punktowego, zdecyduj się na pojedyncze lampy takie jak kinkiety – one również doświetlą wnętrze i pozwolą na stworzenie wyjątkowego klimatu, ale ich światło jest na tyle subtelne, że nie będzie powodowało przebodźcowania i dyskomfortu. 

2.       Stosowanie wyłącznie głównego oświetlenia

Wszyscy wiemy jak ważne jest oświetlenie główne w każdym pomieszczeniu – to ono pozwala optymalnie doświetlić wnętrze i stanowi bazę pod rozmieszczenie dodatkowych punktów oświetleniowych. Wciąż jednak nie brakuje osób, które umieszczoną centralnie lampę lub żyrandol uważają za całkowicie wystarczające. W efekcie wnętrze prezentuje się płasko i bez wyrazu. Dlatego warto już na etapie planowania oświetlenia rozmieścić we wnętrzu instalację umożliwiającą podłączenie kilku opraw oświetleniowych w różnych miejscach lub jeśli jest to niemożliwe – doświetlić wnętrze za pomocą lamp stojących i podłogowych. Taki zabieg pozwoli Ci wydobyć wszystkie zalety wnętrza, przywróci mu odpowiednie proporcje oraz umożliwi pełne wykorzystanie jego potencjału. Pamiętaj, że to światło w głównej mierze jest odpowiedzialne za klimat panujący we wnętrzu, w szczególności przytulność i nastrój – warto umiejętnie to wykorzystać.

3.       Zbyt mocne żarówki o nieodpowiedniej barwie światła

Problem z odpowiednim doborem mocy żarówek jest powszechny – wciąż nie możemy się przyzwyczaić do nowych oznaczeń na opakowaniach. Dlatego właśnie wszystkie enigmatyczne oznaczenia na opakowaniach żarówek wyjaśniamy tu. Pod tym linkiem znajdziesz z kolei podpowiedzi jak dopasować moc żarówki do konkretnego wnętrza. Wracając jednak do meritum – zbyt mocne żarówki będą powodowały podobny efekt do tego, jaki opisaliśmy w pierwszym podpunkcie – wnętrze będzie zbyt jasne, a oślepiające i jaskrawe światło szybko zacznie Cię irytować i męczyć. Dlatego wybierając żarówki do poszczególnych źródeł światła warto kierować się wskazaniami producenta, który często określa jej typ – tego typu informacje znajdziesz na opakowaniu. Pamiętaj także, że w domowych wnętrzach dużo lepiej sprawdzą się żarówki o ciepłej barwie światła, która sprzyja wyciszeniu i relaksowi. Żarówki o świetle zimnym lepiej zamontować w oprawach, które z założenia służyć mają do czytania lub oświetlać miejsce pracy np. w lampie do czytania czy lampach oświetlających blat kuchenny.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć