Oświetlenie przyjazne dla Twojego dziecka - czyli jak urządzić światłem pokój dla najmłodszych

Urządzanie pokoju dziecięcego, to nie tylko wiele radości dla samych dzieci, ale i również dla dorosłych. Jest to wspaniała okazja do tego, żeby poznać gust własnego dziecka, obserwować co mu się podoba, a za czym nie przepada. Jeżeli dziecko jest zbyt małe, na pewno staramy się, by wszystko co znajdzie się w jego pokoiku, było jak najbardziej przyjazne oraz bezpieczne.

 

Identycznie jest przy wyborze odpowiedniego oświetlenia. Dużo na pewno będzie zależeć od wieku dziecka. Im starsze dziecko, tym jest ono coraz bardziej świadome. Wtedy liczą się nie tylko to, jaki typ lampki wybierzesz do pokoju dziecka, ale również z jakimi bajkowymi bohaterami ona zostanie zaprojektowana.

 

Noworodek i niemowlak

 

Dla tak malutkiego dziecka wszelkie ostre źródła światła będą męczące i rażące w oczy. Zwykle taki maluszek jest zmuszony patrzenia do góry (na sufit). Dlatego już na samym początku powinniśmy unikać jednopunktowych źródeł światła, szczególnie padających bezpośrednio z sufitu. Raczej skupmy się na wyborze lamp dających efekt rozproszonego, a nawet dość mocno przytłumionego światła. Zdecydowanie lepiej jest się skupić na kilku źródłach światłach, niż na jednym, w dodatku o bardzo mocnym natężeniu. Dobrze jest rozplanować sobie inne lampki służące do usypiania dziecka, a zupełnie inne do wykonywania wszelkich zabiegów pielęgnacyjnych.

 

Czas zabawy

 

Już kilkunastomiesięczne dziecko jest zainteresowane tym, co się dzieje wokół niego. Dlatego powinniśmy mu pomóc w eksplorowaniu jego małego świata. Wtedy już sięgamy po oświetlenie o większym natężeniu. Lampki zaczynają przybierać formę ulubionych bohaterów z bajek. Może akurat maluch ma swoją ulubioną postać. Albo właśnie jest na etapie poznawania kolorów lub literek. Takie lampki zawieszone na ścianie, mogą okazać się niezwykle przyjemnym akcentem.

Doskonałym pomysłem są wszelkiego rodzaju gwiazdki, księżyce oraz podświetlane chmurki. Dzięki temu dziecko w swoim pokoiku może mieć prawdziwe nocne niebo. Zasypianie w takim miejscu na pewno będzie o wiele łatwiejsze oraz przyjemniejsze.

Jeżeli jednak Twój maluszek nadal ma problemy z zasypianiem we własnym łóżeczku i często wędruje do sypialni rodziców, warto stworzyć mu do tego odpowiednie warunki. Wystarczy, by w pokoiku dziecięcym znalazła się lampka lub kinkiet, których światło zostanie skierowane na odcinek podłogi pomiędzy łóżeczkiem, a drzwiami od pokoiku. Wtedy na pewno maluch się nie uderzy lub potknie, co często przy sporym zaspaniu, może być niemiłą przygodą.

 

Zaczynam się uczyć

 

Dobór oświetlenia dla dziecka, które zaczyna się uczyć jest jeszcze bardziej skomplikowane. Nie tylko dlatego, że dziecko ma coraz większe oczekiwania i coraz więcej do powiedzenia. Jako rodzice musimy stworzyć mu również odpowiednie miejsce do odrabiania lekcji oraz nauki. Dlatego, jeżeli chcemy by nasze dziecko nie psuło swojego wzroku, jego biurko lub inne miejsce, przy którym będzie się uczyło, musi być bardzo dobrze oświetlone. Fachowcy zgodnie twierdzą, że przy biurku powinno znajdować się oświetlenie o minimalnym natężeniu, wynoszącym 500 lusków. To jednak nie oznacza, że teraz cały pokój dziecka musi być tak jasno oświetlony.

Nadal możemy pozostać przy oświetleniu strefy przeznaczonej do zasypiania oraz zabawy. Teraz dodatkowo do oświetlenia, dołączyło nam biurko lub stolik, przy którym Wasze dziecko codziennie będzie zmagać się z odrabianiem lekcji. Należy skupić się nie tylko na wyborze odpowiedniej lampki, ale również skupić się na tym, by zamontować ją we właściwym miejscu. Na pewno nie może się ona znajdować nad głową dziecka lub za jego plecami. Ponieważ nachylające się dziecko nad zeszytami lub książkami, samo będzie rzucało sobie cień na własne podręczniki.

 

Temperatura światła

 

Wybór oprawek do lampek, umiejscowienia źródeł światła, to jeszcze nie wszystko, na co mamy wpływ urządzając pokój dla dziecka. Warto jeszcze wspomnieć o tym, że oświetlenie posiada swoją temperaturę. Czyli najprościej tłumacząc - kolor. Światło ciepłe wyróżniające żółtym, a czasem nawet pomarańczowym odcieniem, posiada wartości od około 1500 do 3300 K. W przedziale od 3,3 tys. do 4 tys. mamy do czynienia z barwą neutralnej bieli. Natomiast wszystkie wartości powyżej wskazują na odcienie coraz chłodniejsze.

Tak jak w przypadku urządzania pokoiku dla niemowlęcia, raczej będziemy obracać się w cieplejszych tonacjach, tak już przy wyborze oświetlenia dla starszaka, poszukiwać będziemy nieco bielszych, a nawet chłodniejszych odcieni. Dziecko w wieku szkolnym jest już w stanie samo określić, przy jakim typie oświetlenia czuje się najlepiej. Warto zatem wsłuchać się w zdanie kilkulatka, ponieważ to przecież właśnie dla niego stwarzamy miejsce, w którym ma spać, wypoczywać, bawić się, a także uczyć.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć