Jak poprawnie zaplanować oświetlenie w kuchni?

Kuchnia to specyficzne miejsce w każdym domu i jako takie wymaga specjalistycznego oświetlenia. To także miejsce, które ze względu na funkcje, jakie spełnia powinno być wyposażone w wielowymiarowe i różnorodne źródła światła, które sprawią, że praca będzie znacznie przyjemniejsza i bezpieczniejsza. Bo choć może się wydawać, że to stwierdzenie nieco nad wyraz, to udowodniono, że do największej liczby wypadków dochodzi właśnie w kuchni, w której mamy do czynienia z ostrymi narzędziami, gazem i ogniem  – nierzadko właśnie za sprawą niedostatecznego oświetlenia. Z dzisiejszego artykułu dowiesz się jak prawidłowo oświetlić kuchnię i blat roboczy, by była ergonomiczna i przytulna.

Podziel kuchnię na strefy

Podział na strefy to sprawdzone rozwiązanie, które doskonale sprawdzi się nie tylko w obszernych pomieszczeniach, ale także w niewielkiej kuchni w bloku. Dzięki podzieleniu blatu roboczego i poszczególnych części wnętrza na strefy o konkretnych funkcjach i dopasowaniu do nich odpowiedniego oświetlenia, ułatwisz sobie pracę i znacznie poprawisz bezpieczeństwo. Warto rozplanować przestrzeń i rozmieszczenie poszczególnych źródeł światła tak, by móc je przyporządkować do trzech podstawowych grup: oświetlenia ogólnego, oświetlenia akcentującego oraz oświetlenia roboczego.

Oświetlenie ogólne

Podstawowym źródłem światła w kuchni, podobnie jak w innych pomieszczeniach bez wątpienia jest oświetlenie sufitowe. Jednak w przeciwieństwie do innych pokojów, jedna, umieszczona centralne lampa wisząca z żarówką o dużej mocy to tylko jedna z wielu opcji. Równie dobrze w roli oświetlenia głównego sprawdzą się rozmieszczone w równych odstępach punkty świetlne, takie jak reflektorki czy lampy umieszczone bezpośrednio w podwieszonym suficie. Zadaniem oświetlenia ogólnego jest optymalne i równomierne doświetlenie całego pomieszczenia i stworzenia bazy pod resztę źródeł światła. Jest o tyle istotne, że stanowi główną alternatywę dla światła dziennego i pozwala na dostatecznie oświetlić wnętrze podczas prostych czynności. Tego typu oświetlenie nie sprawdzi się jednak podczas gotowania i przygotowywania potraw – tu do gry wkracza kolejna grupa lamp.

Oświetlenie robocze

Z poprzedniego akapitu płynnie przechodzimy do oświetlenia roboczego, bowiem to właśnie ono w kuchni gra pierwsze skrzypce. Tego typu lampy najlepiej umieścić bezpośrednio nad blatem roboczym lub w jego okolicy – pozwoli to doskonale doświetlić blat kuchenny i zapewnić maksimum bezpieczeństwa. W roli oświetlenia roboczego doskonale sprawdzą się lampy, które emitują skupioną i bezpośrednią wiązkę światła – dla uzyskania maksymalnego funkcjonalności warto by były wyposażone w ruchomą głowicę lub regulowany wysięgnik. Dzięki takim rozwiązaniom, możliwe będzie oświetlenie dowolnego fragmentu blatu, w zależności od potrzeb.

Jeśli bezpośrednio nad blatem roboczym w Twojej kuchni znajdują się szafki kuchenne, warto to wykorzystać i umieścić pod nimi lampy, które z jednej strony będą pełniły funkcję oświetlenia roboczego, z drugiej zaś będą swoistą ozdobą wnętrza.

Oświetlenie akcentujące i dekoracyjne

Duży wpływ na ostateczny wygląd kuchni ma oświetlenie akcentujące i dekoracyjne, które wciąż traktowane jest nieco po macoszemu. A szkoda, bowiem to ono w głównej mierze odpowiada za przytulny i domowy klimat w kuchni. Oświetlenie akcentujące i dekoracyjne jest istotne szczególnie wtedy, gdy kuchnia jest bezpośrednio połączona z salonem lub jadalnią – odpowiednio dobrane lampy pozwalają wprowadzić do niej nastrojowy i ciepły klimat. W tej roli doskonale sprawdzą się stylowe kinkiety i niewielkie lampki umieszczone bezpośrednio na ścianie – warto by dawały niezbyt intensywne, przytłumione światło, służące raczej stworzeniu odpowiedniego klimatu, niż realnemu doświetleniu wnętrza. Tego typu lampy sprawdzą się także wtedy, gdy w posiadamy w kuchni elementy, warte dodatkowego podkreślenia – ściana kredowa z rysunkami dzieci, stylowo wyeksponowany serwis kawowy po babci, czy domowy zielnik – wszystko to jeszcze bardziej zyska w towarzystwie stylowej lampy.

 

 

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć